Wybór zakładu pogrzebowego

Dylemat „cena czy opinie” towarzyszy wyborowi każdej usługi, nie tylko pogrzebowej. Przyzwyczailiśmy się uznawać, że jak coś jest kosztowne, to musi być dobre, ponieważ za jakość się płaci. Czy ta zasada dotyczy każdej usługi? Czy jest możliwa do zastosowania w branży funeralnej?

Co wchodzi w zakres usługi pogrzebowej?

Wiele osób może być zaskoczona, że wybierając pochówek i dokonując wyboru firmy pogrzebowej, mamy do wyboru pewien pakiet usług, z podziałem na pakiet podstawowy i ofertę dodatkową.

Do podstawowych czynności należy:

  • odbiór i transport ciała do zakładu pogrzebowego
  • użytkowanie chłodni, w której przechowuje się ciało
  • podstawowe czynności pielęgnacyjne ciała zmarłego
  • formalności cmentarne, karawan, przygotowanie trumny lub urny

Dodatkowe czynności są opcjonalne, zależne od potrzeb bliskich oraz od…. środków finansowych rodziny zmarłego. Zakres czynności dodatkowych jest bardzo szeroki. Może to być rozliczenie w ramach zasiłku pogrzebowego (dosyć popularna opcja), ale też wykonanie odpowiednich wieńców, zakup trumny lub urny, napisy na tabliczkach przy urnie lub trumnie, zamówienie nekrologów, transport dla żałobników, przygotowanie nekrologów a nawet zorganizowanie własnej, specjalnej kaplicy pogrzebowej.

Usługi pogrzebowe – opinie czy cena?

Należy pamiętać, że pochówkowi towarzyszą silne emocje, a bliscy nie są w stanie angażować się emocjonalnie w kontrolowanie i organizację porządku ceremonii pogrzebowej. Rozważmy co jest najistotniejsze podczas wyboru domu pogrzebowego.

Opinia

Zakład pogrzebowy należy wybierać z rozmysłem. Najlepiej, jeżeli pomaga w tym osoba z zewnątrz, nie zaangażowana w bardzo wysokim stopniu emocjonalnie. Warto posłużyć się opiniami innych osób, przy czym najwięcej uwagi powinno się poświęcić dyskrecji. Usługi pogrzebowe powinny być dyskretne, niezauważalne, nie angażujące żałobników. Im mniej w trakcie przygotowań i samej ceremonii zaangażowania bliskich zmarłego, tym lepsza opinia o firmie pogrzebowej.

Koszty

Koszty są ważne i nie można ich pominąć. Najlepiej zrobić listę firm pogrzebowych, o których opinie najbardziej przypadły do gustu, wybrać spośród nich 3 do 5 i wówczas sprawdzić cenniki. Jeżeli się okaże, że są zbyt kosztowne, wówczas wybierać z listy kolejne. Może się okazać, że najdroższa nie oznacza najlepsza. Przy czym najbardziej istotny jest wspomniany zakres usług podstawowych. Może się okazać, ze ceny podstawowej wersji są zbliżone, natomiast różnice wynikają z dodatkowo płatnych czynności. Wówczas należy je przemyśleć, czy wszystkie są potrzebne i czy można z kilku zrezygnować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *