Jak ubrać zmarłego do pogrzebu?

Pożegnanie zmarłego to wydarzenie pełne emocji, ale też drobnych spraw, o które należy zadbać. Jedną z nich jest właściwy ubiór osoby, która odeszła. Żałobnicy zazwyczaj nie mają problemu z doborem własnego stroju – dominująca czerń sprawdzi się zawsze. Oddanie szacunku zmarłemu w trakcie ceremonii to również odzianie go w odpowiednią odzież. Jak powinno się ubrać zmarłego do pogrzebu? O tym poniżej.

Godne pożegnanie – w co ubrać zmarłego?

Smutek, żal i dezorientacja zawsze towarzyszą utracie bliskiej osoby. Kumulacja tych emocji przypada na dni, w których należy ustalić szczegóły pochówku. Śmierć często jest zaskoczeniem, co utrudnia wszelkie przygotowania czy choćby przemyślenie podstawowych kwestii. Organizacja pogrzebu osoby wiekowej jest o tyle łatwiejsza, iż zazwyczaj ma ona swoje jasno określone preferencje i życzenia związane z pochówkiem. Usługi pogrzebowe stają się wówczas spełnieniem woli zmarłego, wymagające jedynie pamięci i szacunku do wyrażanych przez niego życzeń, a warto wspomnieć, iż nierzadko dotyczą one także ubioru.

Ubiór pośmiertny ma nadać osobie zmarłej maksymalnie normalny wygląd w dniu uroczystości – jego celem jest zatuszowanie, skrycie i zniwelowanie wszelkich niedoskonałości (np. braków czy zmian w ciele, mogących pojawić się w momencie śmierci lub już po niej). Strój zmarłego nie podlega takim rygorom, jak ma to miejsce w przypadku żałobników. Czynnikami ograniczającymi wybór odpowiedniego ubrania są jedynie powaga uroczystości i szacunek do zmarłego. Wyjątkiem są sytuacje, w których zmarły z góry zastrzegł swoją wolę w zakresie jego pośmiertnego ubioru – spełnienie tej woli poprzez uwzględnienie gustu i charakteru zmarłego jest postrzegane jako wyraz miłości i szacunku do niego. Elementami uzupełniającymi przygotowanie zmarłego do pochówku są różnorodne akcesoria (m.in. rękawiczki, dewocjonalia) i kosmetyka pośmiertna, dzięki którym zmarły będzie prezentował się w trumnie tak, jak pamiętano go za życia.

Odzież pogrzebowa – skąd ją wziąć?

W przypadku osób świadomych, iż zbliża się kres ich życia, przeważnie dochodzi do sytuacji, w której wyraża ona swoją wolę w zakresie stroju pogrzebowego. Znika wówczas problem z jego odpowiednim doborem i spełnieniem życzenia zmarłego w tej kwestii. Zakład pogrzebowy wspiera bliskich na każdym etapie organizacji uroczystości. Przeważnie proponowane są dwa rozwiązania: sięgnięcie do garderoby zmarłego i wybór stroju spośród posiadanych przez niego rzeczy, albo też zakup odpowiedniego ubrania bezpośrednio w firmie pogrzebowej. Zaufanie zakładowi pogrzebowemu w tej kwestii ma niewątpliwe zalety – strój z pewnością będzie odświętny, godny i dopasowany do ciała, dzięki czemu zmarły w swojej ostatniej drodze będzie wyglądał schludnie i elegancko. Na indywidualne życzenie zakład dostarcza również wszelkie akcesoria i dodatki, które wskażą bliscy zmarłego. Elegancki garnitur, żakiet czy kojarzona z żegnaną osobą sukienka – bez ograniczeń kolorystycznych i formalnych – to kwestia wyboru zmarłego lub jego najbliższych, gdyż każdy z nas ma prawo pożegnać się z tym światem tak, jak tego chce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *